Pro facebookové nadšence se světem opět rozletěla špatná zpráva. V nedávných dnech došlo k úniku dat ze špatně zabezpečených serverů. Tato katastrofa postihla 540 milionů uživatelů Facebooku. Tento fakt je obzvlášť smutný vzhledem ke všem slibům, které tato sociální síť dala lidem ohledně zlepšení ochrany jejich informací a soukromí. A vezmeme-li v potaz uniklá data, může to být jedno z nejnebezpečnějších narušení zabezpečení v minulých letech.
Co přesně se stalo?
Z informací, které jsou zatím známé, víme, že hlavní příčinou bylo ukládání dat na nedostatečně zabezpečené servery třetí strany. Konkrétně se jednalo o servery AWS (Amazon Web Services). Sem data ukládala společnost Cultura Colectiva a aplikace At The Pool. Uživatelů, kteří neměli se společností či aplikací jakýkoli kontakt, se tedy žádná hrozba netýká. Naopak každý, kdo aplikaci používal, by měl zbystřit…
Co uniklo?
Cultura Colectiva uvádí, že mezi jejich evidovanými informacemi byly komentáře, reakce, názvy účtů, FB ID, likes a další. Větší problém představuje obsah, který byl odcizen prostřednictvím aplikace At The Pool. Sice po objemové stránce uchovávala méně dat, ta zato ale zahrnovala jména, e-mailové adresy, a dokonce 22 000 hesel k účtům. Proto by každý, kdo přišel s aplikací do kontaktu, měl sledovat podezřelou aktivitu na svém účtu, a především změnit heslo!
Škraloupy z minulosti
Zdaleka se nejedná o první narušení bezpečnostních opatření Facebooku, při kterém unikly závažné informace o soukromí uživatelů či přístupové údaje. Jeden z nejslavnějších úniků se odehrál v roce 2018, kdy se hackerům dostaly do rukou nejen veškeré informace z profilů 50 milionů uživatelů, ale i jejich e-maily a hesla. S těmi se následně mohli nabourat i do všech účtů s Facebookem propojených, např. Instagramu, Tinderu nebo Airbnb. Zdá se tedy, že i přes dosud učiněná opatření se uživatelé této sociální sítě mají na co těšit.