Širší možnosti montáže – klasická schodiště s oporou a zábradlím se zpravidla realizují současně s výstavbou či rekonstrukcí objektu a také se jim mnohdy přizpůsobuje dispozice místností a celková koncepce obytných prostor. Samonosné konstrukce mají tu výhodu, že je lze umístit již do prostředí, kde trváte na zachování původní dispozice a naopak se takové výrobky přizpůsobují vám. Je to svým způsobem obdoba točitých schodů, můžete je umístit na okraj místnosti i do prostoru, nevyžadují podpěru, neboť ta je dána samotným technickým řešením.
Konstrukce a vzhled – je jedním z hlavních důvodů, proč se tomuto způsobu dává přednost před těmi ostatními. Samonosné schodiště je vzhledově mimořádně působivé, na první pohled vás zaujme, podobně jako tomu bývá u architektonicky odvážných řešení různých staveb, jako jsou samonosné mostní konstrukce, rozhledny, televizní věže či mrakodrapy. Vynikne v rohu místnosti, stejně jako v jejím středu, zásadní je ovšem volba materiálu, šíře schodů a barevný dekor, aby buď schody splývaly, nebo naopak kontrastovaly. Vyplatí se věnovat více času pečlivé přípravě samotného projektu pomocí 3D software, který vám navrhne řešení na míru podle vašich představ, podobně jako se to provádí např. v kuchyňském studiu.
Protiskluzová úprava – doporučuje se tam, kde jsou v domácnosti děti nebo špatně pohybliví lidé, ale samozřejmě se hodí pro každého, kdo dbá o vlastní bezpečí. Přece jen jsou schody jednou z nejčastějších příčin pádů a úrazů v domácnostech.
Cena – počítejte vždy s vyšší cenou ve srovnání s klasickými schody, neboť jde o složitější a technologicky náročnější způsob výroby.
Údržba – tyto výrobky jsou prakticky bezúdržbové, jsou navrhovány tak, aby byly běžnou součástí vybavení bytu podobně, jako nábytek. Vyžadují pouze běžné úklidové práce a čištění neabrazivními čisticími prostředky.