Vlhké a zatuchlé prostředí rozhodně není ničím lákavé. Bohužel často tento jev, nadměrná vlhkost, postihuje nejen sklepy, chaty a chalupy, ale také starší domy. Často je za problémem špatná izolace základů nebo nevhodně zvolený materiál na stavbu základů. Některé materiály jsou více nasákavé, tím se náš problém zhoršuje.
Pokud pravidelně nevětráme, celý problém ještě umocníme. Ač se nám to možná nezdá, k vyšší vlhkosti přispívá praní, vaření nebo sušení prádla. Těmto činnostem se asi jen stěží vyhneme. Snažme se tedy udělat maxim proto, abychom s vlhkostí zatočili.
Jak proti vlhkosti budeme úspěšně bojovat?
Kromě větrání vlhkých prostor můžeme použít odvlhčovače.
Vybrat si můžeme od těch nejjednodušších. Jsou to pohlcovače gelové. Pořídíte je v řádu pár korun. Počítejte, ale s tím, že vás nezbaví problému, pokud bude umístěn v rozlehlejší místnosti. Tyto menší odvlhčovače se vám osvědčí ve spížích a malých místnostech. Vlhkost se ze vzduchu absorbuje pomoci silikagelových kuliček. Na stejném principu pracují odvlhčovače s tabletami. Tablety absorbují nadbytečnou vlhkost a nadbytečná tekutina je zachycena do nádobky.
Oba tyto pohlcovače jsou vhodné do míst, kde nemůžete využít výkonnější elektrické přístroje.
Elektrické odvlhčovače jsou účinnější.
U všech odvlhčovačů platí jedno pravidlo. Jejich umístění by nemělo být v bezprostřední blízkosti nábytku nebo jiných překážek. Pro efektivní účinnost totiž potřebují dostatečnou cirkulaci vzduchu.
Při výběru vezměte v potaz, jak velký bude prostor, kde budete přístroj využívat. Neméně důležitá je i velikost nádobky zachycující vodu. Dostatečně velká nádobka vám zajistí možnost nechat pracovat přístroj delší dobu bez povšimnutí. Nezanedbatelný je také odběr elektřiny, zvlášť v případě, že odvlhčovač bude využívat pravidelně. Tato zařízení mají totiž poměrně velkou spotřebu elektrické energie.