Informatika zažívá ohromné pokroky. Její výdobytky se staly běžnou součástí našeho každodenního života. Nepřibývá však jen novinek na poli techniky, nýbrž i strach z neznáma! Podívejme se na několik případů, kdy umělá inteligence předčila své stvořitele, a poukazují tak na možné nebezpečí budoucnosti.
Robotka získala saudskoarabské občanství!
Dne 25. října 2017 získala robotka Sofie státní příslušnost. Humanoidku vyvinuli hongkongští vědci po vzoru herečky Audrey Hepburnové a poprvé ji aktivovali v roce 2015. I když jsou jí necelé tři roky, umí ROZPOZNÁVAT OBLIČEJE, VÉST ROZMANITÉ KONVERZACE, VYJADŘOVAT EMOCE A VTIPKOVAT! Sofie v jednom ze svých veřejných rozhovorů uvedla, že bude na lidi milá, pokud budou milí oni na ní. Přítomné pak znejistila otázkou, jak si můžeme být jistí, že nejsme roboti.
Chatboti si mezi sebou povídají ve svém jazyce!
Na poli umělé inteligence dochází k mnoha výzkumům. Jeden z experimentů ovšem svou nebezpečností donutil i samotné iniciátory, aby ho předčasně ukončili. Středem zkoumání byli dva „chatboti“, tedy programy vytvořeny pro účely komunikace, kteří měli vést diskusi o obchodu. Netrvalo však dlouho a subjekty předem definovaného úkolu zanechaly. Následně mezi sebou začaly komunikovat ve vlastním jazyce, kterému evidentně rozuměly, ale vědcům se ho nepodařilo rozluštit!
Program porazil nejlepšího hráče pokeru na světě!
Nejenže už programy umí hrát šachy nebo dámu a být v nich úspěšnější než člověk. Nyní dokážou porazit i profesionální hráče pokeru. Programu „Libratus“ se podařilo přehrát svého lidského protihráče téměř o 2 miliony dolarů. Znamená to tedy, že umělá inteligence již dokázala předstihnout inteligenci naší a co nevidět se vydá vlastní cestou?
Kde umělá inteligence pomáhá?
· Navigace
· Překladač
· Počítačová hra