Fotovoltaika je kouzelné slůvko a samotná představa, že vám Slunce na obloze vyrábí elektřinu zcela zdarma, je velice lákavá. K tomu, aby to takto mohlo fungovat, je ovšem zapotřebí prostředník, a ten již zadarmo nepořídíte. Jistě, že lze částečně hradit investiční náklady ceny fotovoltaiky státní dotací Nová zelená úsporám, a další výhodou je pokles cen těchto zařízení na trhu, ale stále se jedná o poměrně velké peníze, a tak musíte vzít do ruky kalkulačku a počítat a počítat. Propočet návratnosti investic a rentability je klíčový a od něho se také odvíjí rozhodování, zda má význam fotovoltaiku pořizovat (pokud vysloveně nejde o ostrovní systém, kde může být rozhodujícím kritériem spíše dostupnost elektrické energie, i na úkor vyšších investičních částek.)
Fotovoltaika se vám zaplatí provozem
Fotovoltaické elektrárny pro rodinné domy nachází svůj význam hlavně tam, kde žije větší počet obyvatel, a kde se elektrická energie využívá pro celou řadu spotřebičů a zařízení. Například jde o čtyřčlennou rodinu s dospívajícími dětmi nebo o dvougenerační dům s celkem osmi lidmi, kde se voda ohřívá v elektrickém bojleru, využívá se indukční varná deska, rychlovarná konvice, mikrovlnná trouba, kávovar, toustovač, pračka se sušičkou, výkonná chladnička s mrazákem, a kde se objekt elektrickou energií vytápí nebo alespoň přitápí.
O fotovoltaice má někdy význam uvažovat i pro bytové domy, a to jak pro společné prostory, tak i jednotlivé byty. Velká plocha panelů na jižním svahu sedlové střechy tu může vyrábět značné množství energie a ta se pak distribuuje dle dohody tam, kam je třeba. Fotovoltaika se naopak nevyplácí osamělým jednotlivcům, kteří v domácnosti vykazují extrémně nízkou spotřebu elektřiny pod 7 kWh denně, tehdy by mohla být fotovoltaika prodělečná a postrádala by svůj praktický význam.